Professordan telefonla bağlı XƏBƏRDARLIQ
Uzunmüddətli ekran istifadəsi göz sağlamlığına təhlükə yaradır.
Tehsil365 Anadolu Agentliyinə istinadla xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı Türkiyə Oftalmologiya Dərnəyinin sədri professor Huban Atilla açıqlama verib.
Professor, gənc yaş qruplarında göz quruluğu və çəpgözlük hallarının artdığını vurğulayıb: “Ekran istifadəsinin artması göz sağlamlığına təsir edir. Müasir dövrdə smartfon, planşet və kompüter istifadəsi geniş yayılıb və bu texnologiyalardan uzaqlaşmaq mümkün deyil. Xüsusilə uşaqlar arasında ekran istifadə yaşının azalması, həm dərslərlə bağlı fəaliyyətlərdə, həm də ailələrin uşaqları məşğul etmək üçün ekranları daha tez yaşlarda istifadəyə verməsi ilə əlaqədardır. Ekranın uzun müddət yaxından izlənilməsi uşaqlar arasında miopiya hallarını artırır. Xüsusən gecələr, işıqlar sönəndə planşet və telefonlardan istifadə miopiyanın inkişafını sürətləndirir. Uzun müddət yaxın məsafədən ekran izləmək çəpgözlük riskini də artırır. Bu hallar eynək ehtiyacının vaxtında müəyyən edilməməsi ilə daha da ağırlaşır. COVID-19 pandemiyası dövründə ekran istifadə müddətinin daha da artması, uşaqlarda göz yorğunluğu və quruluq hallarının geniş yayılmasına səbəb olub. İşıqlı səthlərə baxmaq göz yaşlarının təbii yayılmasını pozur və bu da göz quruluğu hallarını artırır”.
H.Atilla göz quruluğu xəstəliyinin artıq yalnız yaşlılar arasında deyil, kiçik uşaqlar arasında da müşahidə edildiyini vurğulayıb: “Uzun müddət ekrana baxmaq gözlərdə quruluq, sancma, yanma və bulanıq görmə kimi problemlərə səbəb olur. Bu hallar indi artıq 6-7 yaşlı uşaqlarda da rast gəlinir. Ekran qarşısında daha az göz qırpmaq göz quruluğunun əsas səbəblərindən biridir”.
Professor ekran istifadəsi ilə bağlı profilaktik tədbirləri vurğulayaraq, gözlə ekran arasında məsafənin artırılmasını və tez-tez göz qırpmanın vacibliyini bildirib. Həkim problemlərin qarşısının alınması üçün valideynlərə və təhsil müəssisələrinə maarifləndirmə işləri artırmağı tövsiyə edib.
Bu açıqlamalar ekran istifadəsi ilə bağlı sağlamlıq risklərinin ciddiliyini bir daha xatırladır və ictimaiyyətə bu mövzuda diqqətli olmağı tövsiyə edir.