Ürəyin ən zəif və xəstə olduğu qan qrupu açıqlanıb
Tədqiqatlar müəyyən qan qruplarının ürək-damar xəstəlikləri riskinin artması ilə əlaqəli ola biləcəyini müəyyən edib.
Tehsil365 xəbər verir ki, yeni araşdırmalara görə, ikinci qan qrupu (A növü) olanlar ürək-damar xəstəliyi, ürək çatışmazlığı və hipertoniya kimi ürək problemləri ilə daha çox qarşılaşırlar.
Mütəxəssislər bunu bu qrupa aid insanlarda qanın laxtalanmasının xüsusiyyətləri ilə izah edirlər. Bu insanlarda qan laxtalanması ehtimalı daha yüksəkdir, bu da ürək-damar sistemində stressi artırır.
Bundan əlavə, xolesterinin səviyyəsi və bədənin iltihablı proseslərə reaksiyası da A qrupu olanlarda daha aydın görünə bilər.
A qan qrupu olan insanlar öz sağlamlıqlarına daha diqqətli olmalı, xolesterol səviyyələrini mütəmadi olaraq yoxlamalı, siqaret və oturaq həyat tərzi kimi risk faktorlarından uzaq durmalıdırlar.
Qeyd etmək lazımdır ki, A tipinə sahib olmaq bir insanın mütləq ürək problemləri yaşayacağı anlamına gəlmir. Xəstəliklərin yaranmasında genetika, həyat tərzi və ətraf mühit mühüm rol oynayır. Bununla belə, bu cür risk faktorlarının başa düşülməsi ciddi sağlamlıq nəticələrinin qarşısının alınmasında mühüm addım ola bilər.
Alimlər gələcəkdə profilaktika və müalicəyə daha fərdi yanaşmalar hazırlamaq üçün qan qrupu ilə digər xəstəliklər arasında əlaqəni araşdırmaqda davam edirlər.