Son beş ildə tələbələrin ixtisas seçimində müşahidə edilən dəyişikliklər
Son illərdə abituriyentlərin ixtisas seçimində əhəmiyyətli dəyişikliklər müşahidə olunur. Ənənəvi ixtisaslara maraq azaldığı halda, texnologiya, informasiya texnologiyaları və dizayn kimi sahələrdə seçimlərin artdığı qeyd olunur. Bu dəyişikliklər tələbələrin gələcək karyera perspektivlərini nəzərə alaraq qərar verdiklərini göstərir.
“Tehsil365” xəbər verir ki, aparılan araşdırmalar göstərir ki, son beş ildə ən çox seçilən ixtisaslar proqramlaşdırma, kompüter mühəndisliyi, marketinq və beynəlxalq münasibətlər olmuşdur. Eyni zamanda humanitar sahələrə marağın nisbətən azaldığı müşahidə edilir. Bu tendensiyalar həm universitetlərin qəbul planlarını, həm də gənclərin təhsil strategiyalarını formalaşdırır.
Ekspertlər bildirirlər ki, ixtisas seçimində dəyişikliklər həm tələbələrin şəxsi maraqları, həm də əmək bazarının tələbləri ilə sıx bağlıdır. Təhsil mütəxəssisləri valideynləri və gəncləri seçim zamanı gələcək perspektivləri nəzərə almağa çağırır. Bu isə gələcəkdə iş imkanlarının daha effektiv şəkildə formalaşmasına kömək edə bilər.