Universitet məzunlarının əmək bazarında uğur göstəriciləri
Azərbaycanda və dünyada universitet məzunlarının iş bazarında uğur göstəriciləri müxtəlif faktorlarla ölçülür. Məzunların iş tapma sürəti, əməkhaqqı səviyyəsi və peşə uyğunluğu kimi meyarlar onların akademik hazırlığı və bacarıqları ilə sıx bağlıdır. Son illərdə ixtisas seçimi və praktiki bacarıqların artırılması bu göstəricilərə birbaşa təsir edir.
“Tehsil365” xəbər verir ki, aparılan sorğular və statistik analizlər göstərir ki, yüksək bal toplayan məzunların belə, bəzi sahələrdə iş tapmaqda çətinlik çəkdiyi müşahidə olunur. Əsas səbəblərdən biri ixtisasın əmək bazarına uyğunluğu və tələb olunan bacarıqların tələbələr tərəfindən mənimsənilməməsidir. Bu isə universitet təhsilinin bazar tələbləri ilə necə uzlaşdığı məsələsini aktuallaşdırır.
Ekspertlər hesab edirlər ki, universitetlər məzunlarının uğur göstəricilərini artırmaq üçün əmək bazarı ilə sıx əməkdaşlıq etməli, təcrübə proqramlarını genişləndirməli və tələbələrə karyera məsləhətləri təqdim etməlidirlər. Belə addımlar həm gənclərin işə hazırlığını yüksəldir, həm də ölkədə ixtisaslı kadr çatışmazlığını azaltmağa kömək edir.