Azərbaycanda tələbələrin 42 faizi əlavə işlə məşğul olur
Son illərdə universitet tələbələri arasında əlavə işlə məşğul olanların sayı artmaqdadır. Müxtəlif sorğular və qeyri-rəsmi müşahidələr göstərir ki, gənclərin təxminən 42 faizi dərslərlə yanaşı işləməyə üstünlük verir. Bu, həm maliyyə ehtiyacları, həm də gələcək karyera üçün təcrübə toplamaq baxımından onların seçimlərini formalaşdırır.
“Tehsil365” xəbər verir ki, tələbələrin ən çox üstünlük verdiyi iş sahələri xidmət, təhsil və onlayn layihələrdir. Bir çox gənc dərslərdən sonra repetitorluq edir, digərləri isə ofislərdə köməkçi vəzifələrdə çalışır. Onlayn frilanser layihələr isə tələbələrə həm vaxt baxımından daha çevik imkan yaradır, həm də distant şəkildə işləmək imkanı verir.
Ekspertlər hesab edir ki, tələbələrin əlavə işlə məşğul olması həm müsbət, həm də mənfi tərəflərə malikdir. Müsbət cəhət ondan ibarətdir ki, gənclər erkən yaşda əmək bazarı ilə tanış olur, real təcrübə qazanır və məsuliyyət hissi formalaşdırırlar. Bununla yanaşı, iş və dərs arasında balans qura bilməyən tələbələrdə təhsildən geri qalma riski də artır. Bu səbəbdən mütəxəssislər universitetlərin tələbələr üçün daha çevik dəstək mexanizmləri yaratmasını vacib sayırlar.