Azərbaycanlı tələbələr təhsil üçün ən çox bu ölkələri seçir
Son illərdə azərbaycanlı tələbələrin xaricdə təhsilə marağı artmaqdadır. Əvvəllər əsasən Türkiyə və Rusiya universitetlərinə üstünlük verən gənclər indi Avropa ölkələrinə, xüsusilə Almaniya, İtaliya, Niderland və Macarıstana yönəlirlər. Bunun əsas səbəbi bu ölkələrdə təhsil sisteminin çevikliyi, təqaüd imkanlarının çoxluğu və beynəlxalq diplomların dünya miqyasında tanınması ilə bağlıdır.
“Tehsil365” xəbər verir ki, 2025-ci ildə aparılan sorğulara əsasən azərbaycanlı tələbələrin 37 faizi Avropa ölkələrində təhsil almaq istədiyini bildirib. Ən çox seçilən ixtisaslar informasiya texnologiyaları, mühəndislik və beynəlxalq münasibətlər sahələridir. Mütəxəssislər bu tendensiyanın gələcəkdə Azərbaycanın təhsil sisteminə də təsir göstərə biləcəyini düşünürlər, çünki xaricdə təhsil alan gənclər ölkəyə qayıtdıqda yeni bilik və təcrübə gətirirlər.
Təhsil mütəxəssislərinin fikrincə, bu dəyişiklik həm də gənclərin qlobal əmək bazarına inteqrasiya istəkləri ilə əlaqədardır. Onlar artıq yalnız diplom deyil, beynəlxalq təcrübə və çoxmədəniyyətli mühitdə formalaşmaq imkanlarını da dəyərləndirirlər. Bu isə Azərbaycanın gələcək nəsil mütəxəssislərinin daha rəqabətqabiliyyətli olmasına şərait yaradır.