Müəllimlik ixtisasına maraq son beş ildə 15% yüksəlib
Son illərdə pedaqoji ixtisaslara olan maraqda əhəmiyyətli artım müşahidə olunur. Təhsil mütəxəssislərinin sözlərinə görə, bu artım həm dövlətin müəllim peşəsinə verdiyi dəyər, həm də gənclərin sabit və sosial baxımdan faydalı peşələrə üstünlük verməsi ilə bağlıdır. Xüsusilə son beş ildə keçirilən müəllimlərin işə qəbulu imtahanlarına müraciət edənlərin sayında da davamlı artım qeydə alınıb.
“Tehsil365” xəbər verir ki, Təhsil İnstitutunun son statistik hesabatına əsasən, 2019–2024-cü illər arasında pedaqoji fakültələrə qəbul olunan abituriyentlərin ümumi sayı 15 faiz artıb. Analitiklər bildirirlər ki, bu tendensiya gənclərin sosial sabitlik və mənəvi dəyərləri ön planda tutan peşələrə yönəlməsi ilə əlaqədardır. Eyni zamanda, təhsil müəssisələrində müəllimlərin əməkhaqqı sisteminin tədricən yaxşılaşdırılması bu artımın əsas səbəblərindən biri kimi göstərilir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu meyl yaxın illərdə də davam edəcək. Onların fikrincə, tədris prosesinə yeni yanaşmaların tətbiqi, müəllimlərin ixtisasartırma imkanlarının genişlənməsi və gənclərin təhsil sahəsinə olan inamının yüksəlməsi nəticəsində pedaqoji kadr hazırlığında keyfiyyət daha da artacaq.