Gənclərin 70%-i xaricdə təhsil almağı planlaşdırır
Son illər aparılan sorğular göstərir ki, gənclərin əksəriyyəti təhsillərini xarici ölkələrdə davam etdirmək niyyətindədir. Ən çox maraq göstərilən istiqamətlər sırasında Avropa ölkələri, xüsusilə Almaniya, Polşa, İtaliya və Niderland ön sıralarda yer alır. Bu tendensiyanın artmasında əsas səbəblər kimi keyfiyyətli təhsil, çoxmədəniyyətli mühit və beynəlxalq karyera imkanları göstərilir.
“Tehsil365” xəbər verir ki, ekspertlərin fikrincə, gənclərin xaricdə təhsil almağa meyilli olması həm fərdi inkişaf, həm də ölkənin gələcək potensialı baxımından önəmlidir. Lakin bu prosesdə dil baryerləri, maliyyə çətinlikləri və uyğunlaşma problemləri kimi çətinliklər də mövcuddur. Buna baxmayaraq, gənclərin böyük hissəsi bu riskləri gözə alaraq, beynəlxalq təcrübə qazanmağı prioritet sayır.
Mütəxəssislər hesab edir ki, bu tendensiya Azərbaycanın təhsil strategiyasına da təsirsiz qalmayacaq. Gələcəkdə xaricdə təhsil almış gənclərin ölkəyə qayıdaraq qazandıqları bilik və təcrübəni yerli təhsil sisteminə inteqrasiya etməsi ümumi inkişaf prosesini sürətləndirə bilər. Bununla yanaşı, beynəlxalq təcrübəyə açıq gənc nəslin formalaşması cəmiyyətin innovativ düşüncəsinə və mədəni müxtəlifliyə də müsbət təsir göstərəcək.