Təhsil xərclərinə ayrılan büdcə son ildə 15% artıb
Son bir il ərzində dövlətin təhsil sahəsinə ayırdığı büdcə vəsaiti nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb. Rəqəmlər göstərir ki, 2025-ci il üçün təhsilə ayrılan ümumi maliyyə vəsaiti ötən illə müqayisədə 15 faiz çoxdur. Bu artım, xüsusilə məktəb infrastrukturunun yenilənməsi, müəllimlərin əməkhaqlarının artırılması və ali təhsil müəssisələrinin inkişafına yönəldilən layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün nəzərdə tutulur.
“Tehsil365” xəbər verir ki, iqtisadçı-ekspertlər bu artımı həm təhsil sistemində keyfiyyətin yüksəldilməsi, həm də beynəlxalq təhsil standartlarına uyğunlaşma istiqamətində mühüm addım kimi dəyərləndirirlər. Mütəxəssislər bildirirlər ki, son illər təhsil xərclərinə diqqətin artması ölkənin insan kapitalının inkişafına da ciddi təsir göstərir.
Eyni zamanda, yeni büdcə planında təhsil texnologiyalarına sərmayələrin artırılması, rəqəmsal tədris mühitinin genişləndirilməsi və müəllim hazırlığı proqramlarının modernləşdirilməsi kimi istiqamətlərə xüsusi önəm verilib. Mütəxəssislərin fikrincə, bu yanaşma gələcəkdə həm tədris keyfiyyətini, həm də təhsilin beynəlxalq rəqabət qabiliyyətini gücləndirəcək.