Prezident İlham Əliyev – Qətiyyətli Lider
24 dekabr Cənab Prezident İlham Əliyevin ad günüdür. Daima can sağlığı və əvəzsiz fəaliyyətində uğurlar arzu edirəm.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev müasir dövlətçilik tarixində özünəməxsus rolu ilə seçilən, strateji düşüncəsi və qətiyyətli rəhbərliyi ilə xalqının etimadını qazanan liderdir. Onun fəaliyyətinin əsasında yalnız idarəçilik qabiliyyəti deyil, həm də xalqına, gənc nəsilə və ölkənin gələcəyinə olan məsuliyyəti dayanır. İlham Əliyevin idarəçilik qabiliyyəti uzunmüddətli planlama və sistemli yanaşma ilə səciyyələnir. Dövlət strukturlarının səmərəli işləməsi, qanunvericilik və icra orqanlarının koordinasiyası, sosial və iqtisadi sahələrin balanslı inkişafı onun rəhbərliyinin əsas xüsusiyyətlərindəndir. O, idarəetmədə çeviklik və nəticəyönümlülük prinsiplərini birləşdirərək Azərbaycanı mürəkkəb daxili və xarici şəraitdə stabil və güclü saxlayır.
Siyasi baxışlarında İlham Əliyev milli maraqlara sadiqlik və praqmatik yanaşmanı əsas tutur. Daxili siyasətdə sabitlik, hüquqi dövlət prinsiplərinin qorunması və vətəndaş rifahının təmin olunması prioritetdir. Xarici siyasətdə balanslı diplomatiya və beynəlxalq əməkdaşlıq yolu ilə Azərbaycan dünya miqyasında etibarlı tərəfdaş kimi tanınır. Tarixi xidmətlər baxımından Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini möhkəmləndirmiş, dövlətin təhlükəsizlik və müdafiə imkanlarını gücləndirmiş, həmçinin milli maraqların müdafiəsində prinsipial mövqe nümayiş etdirmişdir. Onun rəhbərliyi ilə Azərbaycan hərbi, iqtisadi və diplomatik sahələrdə strateji uğurlar qazanmış, milli birliyini daha da möhkəmləndirmişdir.
Xalqa qayğı və sosial siyasət onun fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsidir. Prezident İlham Əliyev sosial rifahın artırılması, həssas əhali qruplarının müdafiəsi və bölgələrdə tarazlı inkişafın təmin olunmasına xüsusi diqqət göstərir. Həyata keçirilən proqramlar insanların gündəlik həyatına birbaşa təsir göstərərək dövlət–xalq əlaqələrini gücləndirir. Gənc nəsilə göstərilən diqqət də onun prioritetlərindəndir. Təhsil, peşə hazırlığı, idman və innovasiya sahələrinə sərmayələr gənclərin potensialını artırır, onları ictimai və dövlət fəaliyyətində fəal iştirak etməyə ruhlandırır. İlham Əliyev gəncləri Azərbaycanın gələcəyinin əsas dayağı kimi qiymətləndirir və onların inkişafı üçün ardıcıl addımlar atır.
İqtisadi və sosial sahələrdə aparılan siyasət ölkənin dayanıqlı inkişafını təmin edir. Neft və qeyri-neft sektorlarının balanslı inkişafı, infrastruktur layihələrinin genişləndirilməsi, regionların abadlaşdırılması və sosial proqramların tətbiqi Azərbaycanı müasir dövrün qabaqcıl ölkələrindən birinə çevirir.
Bütün bu sahələrdə göstərilən uğurlar Prezident İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, strateji planlaması və xalqına olan sadiqliyi ilə bağlıdır. Onun rəhbərliyi yalnız indiki dövr üçün deyil, gələcək nəsillər üçün də davamlı inkişaf zəminini təmin edir. İlham Əliyev həm dövlətçilikdə, həm siyasətdə, həm də cəmiyyətə xidmət sahəsində hərtərəfli lider nümunəsi olaraq Azərbaycan tarixində əbədi iz qoyur.