Qəhvə içmək qanda şəkərin səviyyəsinə necə təsir edir? - Diyetoloqlar 4 amili sadaladı
Gün ərzində qanda şəkərin səviyyəsi təbii olaraq dəyişir. Lakin diyetoloq Keytlin Bensonun bildirdiyinə görə, insulin müqaviməti və ya diabeti olan insanlarda bu artım daha əhəmiyyətli və uzunmüddətli ola bilər, çünki orqanizm insulinə effektiv reaksiya vermir və ya onu kifayət qədər istehsal etmir.
‘‘Tehsil365’’ xəbər verir ki, bu barədə "Eating Well" yazır.
"Yeməkdən sonra hər kəsdə şəkərin səviyyəsi yüksəlir, çünki karbohidratlar qlükozaya parçalanır", - deyə Benson izah edib.
Bir çox insanın hər səhər bir, hətta iki fincan qəhvə içmək vərdişi olduğu üçün, gündəlik içkinin hər günün başında qan şəkərinə təsir edib-etmədiyi maraq doğura bilər.
Diyetoloq Loren Manaker: "İnsanların əksəriyyətində qan şəkəri səviyyəsi gecə aclığından sonra səhər ən aşağı həddə olur və orqanizm karbohidratları həzm edib mənimsədikcə, yeməkdən sonra yüksəlir", - deyə bildirib.
Onun sözlərinə görə, qəhvənin özü adətən qan şəkərinin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına səbəb olmur. Lakin şəkərli siroplar və bəzi dadlandırıcılar kimi əlavələr qlükoza səviyyəsinin müvəqqəti artmasına gətirib çıxara bilər.
"Əgər qəhvəni yeməkdən sonra içirsinizsə, qan şəkərinə təsir ehtimal ki, minimal olacaq, xüsusən də yemək zülal və sağlam yağlarla zəngindirsə", - deyə diyetoloq əlavə edib.
Qeyd olunur ki, kofeinə qarşı həssas olan və diabetdən əziyyət çəkməyən şəxslərdə də qan şəkərinin digərlərinə nisbətən daha kəskin artması müşahidə oluna bilər. "Qəhvə bəzi insanlarda qan şəkərini yüksəldə bilər, çünki kofein qaraciyəri əlavə qlükoza ifraz etməyə sövq edən hormonları stimullaşdıra bilər", - deyə Benson bildirib.
O əlavə edib ki, belə bir effekt insanın kofeinə qarşı həssaslığından və içilən içkinin miqdarından asılıdır.
Buna görə də, diyetoloqlar qəhvə içərkən qan şəkəri səviyyəsinə təsir edən 4 amili qeyd ediblər:
1. İstifadə etdiyiniz dadlandırıcının növü
Son araşdırmalar göstərir ki, gündəlik bir neçə fincan qara qəhvə içmək tip 2 diabetin inkişaf riskinin azalması ilə bağlıdır. Lakin bu, qəhvəyə şəkər və ya süni dadlandırıcılar əlavə edildiyi hallara aid deyil.
2. Əlavə etdiyiniz qaymağın növü
Qaymağın bir çox növü var və hər biri qan şəkərinə fərqli təsir göstərə bilər. Tam yağlı süddən hazırlanan qaymaqlar, tərkibindəki təbii laktoza görə çox miqdarda istehlak edildikdə qan şəkərini bir qədər yüksəldə bilər.
3. Qəhvənin acqarına içilməsi
"Science Direct" saytında qeyd olunduğu kimi, kofein kortizol, adrenalin və noradrenalin kimi stress hormonlarının ifrazını artırır. Bu hormonlar qaraciyərə qlükoza ehtiyatlarını sərbəst buraxmaq barədə siqnal verir ki, bu da qan şəkərinin qəfil yüksəlməsinə səbəb ola bilər.
4. İnsanın kofeinə qarşı həssaslığı
Benson, "Endocrine Abstracts"a istinadən bildirib ki, əgər insan adətən pis yatırsa və ya yüksək stresli işdə çalışırsa, onda kortizol səviyyəsi onsuz da yüksək ola bilər. "Kofein əlavə edilməsi qanda qlükoza artımını daha da gücləndirə bilər", - deyə o izah edib.
Qəhvə istehlakı ilə bağlı digər tövsiyələr
Daha əvvəl UNİAN-ın verdiyi məlumatda əczaçı Dipa Kamdar səhər qəhvəsinin müəyyən dərmanlarla birlikdə qəbul edilib-edilməyəcəyi barədə məlumat paylaşıb. O, kofeinin beş geniş yayılmış dərman qrupu ilə qarşılıqlı təsiri haqqında ətraflı danışıb. Həmçinin qeyd etmişdik ki, səhər qəhvəsi yalnız oyanmağa kömək etmir, həm də sağlamlığı yaxşılaşdıra bilər. Lakin diyetoloqlar xəbərdarlıq ediblər ki, bu içkinin də öz məhdudiyyətləri və mənfi tərəfləri var.