"Bu ixtisas üzrə peşə tanınması imtahanında müvəffəqiyyət göstəricisi cəmi 44 faiz təşkil edib"
10926.12.2025 - 11:15
“Yanğın təhlükəsizliyi mühəndisliyi” ixtisası üzrə xaricdə əldə edilmiş kvalifikasiyaların son peşə tanınması imtahanında müvəffəqiyyət göstəricisi cəmi 44 faiz təşkil edir.
“Tehsil365” xəbər verir ki, bunu Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov 2025-ci ilin yekununa dair keçirilən bfirinqdə deyib.
Onun sözlərinə görə, TKTA-nın sifarişi əsasında Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən dekabrın 19-da təşkil olunan peşə tanınması imtahanında “Yanğın təhlükəsizliyi mühəndisliyi” ixtisası üzrə iştirak edən namizədlərin 66 faizi uğursuz nəticə əldə edib: “Sözügedən imtahanda həmin ixtisas üzrə 29 nəfərdən 19-u uğursuz nəticə göstərib, yalnız 10 müraciətçi uğur qazanıb.
Uğursuz nəticələrin əsas hissəsi Ukrayna və Rusiya Federasiyasının ali təhsil müəssisələrinin (ATM) məzunlarının payına düşür. Belə ki, sözügedən ixtisas üzrə peşə tanınması imtahanında uğursuz nəticə göstərən müraciətçilər kvalifikasiyalarını Ukrayna üzrə Ukrayna Milli Mülki Müdafiə Universiteti, Rusiya Federasiyası üzrə isə Sankt-Peterburq Dövlət Yanğından Mühafizə Xidməti Universitetindən əldə edib”.