Alimlər yeni dil öyrənməklə bağlı beş məşhur mifi təkzib ediblər
Çoxları hesab edirlər ki, xarici dil öyrənmək uzun, çətin prosesdir və bunun üçün xüsusi qabiliyyət lazımdır. Lakin müasir tədqiqatlar və təcrübə göstərir ki, bu fikirlərin əksəriyyəti mifdir.
Tehsil365” xəbər verir ki, bu barədə araşdırma "The Conversation" nəşrində dərc olunub.
Araşdırmada beş ümumi yanlış təsəvvür müəyyənləşdirilib.
Birinci mif: dil öyrənmək sadəcə qrammatika və sözləri əzbərləməkdən ibarətdir. Reallıqda dil - insanlar arasında ünsiyyət vasitəsidir və müxtəlif həyat təcrübələri olan insanlarla empatik əlaqə yaratmaq qabiliyyətini inkişaf etdirməyə yardım göstərir.
İkinci mif səhvlərin qəbuledilməzliyi və utanc hissi ilə bağlıdır. Formal təhsil həqiqətən "doğru və yanlış" ideyasını öyrədir, lakin real ünsiyyətdə səhvlər qaçılmazdır və nadir hallarda başa düşülməyə mane olur. Əsas məqsəd qüsusuz danışmaq deyil, mesajı çatdırmaq və başa düşülməkdir.
Üçüncü mif: yeni bir dil öyrənməyə başlamaq "çox gec" və ya "çox çətindir". Praktikada əvvəllər öyrənilmiş dillər (məsələn, məktəbdə keçilən fransız və ya alman dilləri) çox vaxt yaxşı təməl yaradır və yeni dillərə yiyələnməyi asanlaşdırır. Motivasiya həlledici rol oynayır - şəxsi maraqlar, səyahət, ailə və ya işlə bağlı dil əhəmiyyətli dərəcədə asan və daha sürətli əldə edilir.
Dördüncü mif dil öyrənmənin təkbaşına həyata keçirilməli olduğu fikridir. Sosial qarşılıqlı əlaqə, əksinə, uğur şansını əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Danışıq klubları, onlayn forumlar, dil daşıyıcıları ilə ünsiyyət və ya dostlarla, ailə ilə birgə öyrənmək dəstəyi və əlavə motivasiyanı təmin edir. Bir çox dil proqramları öyrənməni birgə proses kimi formalaşdırır və insanlara bir-birini həvəsləndirməyə imkan verir.
Nəhayət, beşinci mif budur ki, dil öyrənmək üçün mütləq böyük səy və vaxt lazımdır. Sistemli öyrənmə müntəzəmlik tələb etsə də, müasir rəqəmsal alətlər bu prosesi çevik və əlçatan edir. Dərslər gündəlik həyata inteqrasiya oluna bilər - ictimai nəqliyyatda sözləri əzbərləmək, evdə ifadələri nəzərdən keçirmək və ya münasib vaxtda oxumaq. Oyuna bənzər element və qısa formatlar marağı qorumağa və həddən artıq yüklənmədən qaçmağa kömək edir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, yetkinlik dil öyrənmək üçün maneə deyil. Əksinə, şüurlu motivasiya, həyat təcrübəsi və müasir texnologiyalar öyrənməni daha təsirli və mənalı edir.