Azərbaycan teatr sənətinin tanınmış simalarından biri olan Xədicə Bahəddin qızı Qazıyeva səhnə fəaliyyətinə verdiyi töhfələrlə yadda qalıb.
"Tehsil365" xəbər verir ki, 1909-cu il fevralın 15-də Kazanda anadan olan aktrisa uzun illər Azərbaycan teatrında uğurla çıxış edərək milli səhnə mədəniyyətinin inkişafında mühüm rol oynayıb.
Yaradıcılığı dövründə müxtəlif janrlı tamaşalarda obrazlar yaradan Xədicə Qazıyeva səhnədə yaratdığı dolğun və emosional rollarla tamaşaçıların rəğbətini qazanıb. Onun ifa etdiyi obrazlar peşəkarlığı, səhnə mədəniyyəti və daxili psixoloji dərinliyi ilə seçilib.
Sənət sahəsindəki xidmətlərinə görə 1964-cü ildə ona “Azərbaycan SSR əməkdar artisti” fəxri adı verilib. Bu ad onun teatr sənətinə verdiyi töhfənin dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirilməsinin göstəricisi olub.
1991-ci il iyunun 7-də vəfat edən Xədicə Qazıyeva Azərbaycan teatr tarixində özünəməxsus yeri olan sənətkar kimi xatırlanır. Onun səhnə irsi milli teatr ənənələrinin formalaşması və inkişafında əhəmiyyətli mərhələ təşkil edir.