Azərbaycan teatr və kino sənətinin tanınmış nümayəndələrindən olan Muxtar Həsən oğlu Avşarov milli səhnə mədəniyyətinin inkişafında mühüm rol oynamış aktyorlardandır.
"Tehsil365" xəbər verir ki, O, 1914-cü il fevralın 15-də İrəvanda anadan olub.
Uzun illər teatr səhnəsində çalışan Muxtar Avşarov müxtəlif janrlı tamaşalarda yaratdığı obrazlarla tamaşaçıların rəğbətini qazanıb. Onun ifaları təbii oyun tərzi, obrazın daxili aləmini açmaq bacarığı və peşəkar səhnə mədəniyyəti ilə seçilib. Kino sahəsində də fəaliyyət göstərən aktyor bir sıra filmlərdə yaddaqalan rollar canlandırıb.
Sənət sahəsindəki xidmətlərinə görə 2002-ci ildə ona “Azərbaycan Respublikasının xalq artisti” fəxri adı verilib. Bu yüksək ad onun milli mədəniyyətə verdiyi töhfənin dövlət səviyyəsində qiymətləndirilməsi olub.
Muxtar Avşarov 2004-cü il dekabrın 6-da Bakıda vəfat edib. O, Azərbaycan teatr və kino tarixində özünəməxsus yeri olan sənətkar kimi xatırlanır.