Xuraman Abdulla qızı Hacıyeva – səhnənin sevilən siması
Azərbaycan teatr və kino sənətinin tanınmış simalarından olan Xuraman Abdulla qızı Hacıyeva 1945-ci il martın 7-də Bakıda anadan olub.
"Tehsil365" xəbər verir ki,Uzun illər səhnədə çıxış edən aktrisa milli teatr mədəniyyətinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verib.
Xuraman Hacıyeva müxtəlif tamaşalarda yaratdığı obrazlarla tamaşaçıların rəğbətini qazanıb. Onun təbii oyun tərzi və səhnədə obrazların xarakterini ustalıqla çatdırması onu həm teatrsevərlərin, həm də kino izləyicilərinin sevimlisi edib.
Sənət sahəsindəki xidmətlərinə görə 1999-cu ildə ona “Azərbaycan Respublikasının xalq artisti” fəxri adı verilib. Bu, onun milli mədəniyyətə verdiyi töhfənin dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirilməsinin göstəricisidir.
15 fevral 2005-ci ildə vəfat edən Xuraman Hacıyeva Azərbaycan teatr və kino tarixində özünəməxsus yeri olan sənətkar kimi xatırlanır.