Bu növ dənli bitkilər təkcə sürətli karbohidratlarla zəngin deyil, həm də tam taxıllı alternativlərlə müqayisədə daha az qidalıdır. Məsələn, tez hazırlanan sıyıqlar çox vaxt yüksək miqdarda şəkər və az faydalı maddələr ehtiva edir. Əgər məqsəd toxluq hissi yaratmaqdırsa, bu dənli bitkilərdən bəzən istifadə etmək olar, lakin onlar rasionun əsas hissəsini təşkil etməməlidir. Sıyıq hazırlayarkən qlisemik indeksi nəzərə almaq vacibdir.
Qan şəkərinə təsirini yavaş saxlamaq üçün dənli bitkiləri tam yumşalana qədər həddindən artıq bişirməkdən çəkinin. Həmçinin sıyıqları südlə bişirmək məsləhət görülmür, çünki kalsium dəmirin mənimsənilməsini azalda bilər. Sıyıqların qida dəyərini artırmaq üçün onlara zülal mənbələri, qoz-fındıq, giləmeyvə, tərəvəzlər, toxumlar və yağlar əlavə etmək olar.
Rasiona daxil edilməsi tövsiyə olunan faydalı dənli bitkilər:
Qarabaşaq yarması: Zülal və minerallarla zəngindir.
Mərci: Taxıl olmasa da, yüksək miqdarda zülal və lif ehtiva edir.
Yulaf: Zülal və lif baxımından zəngindir.
Cilalanmamış (qəhvəyi) düyü: Xarici qabığını saxladığı üçün lif və mikroelementlərlə daha qidalıdır.
Qəhvəyi düyü, qarabaşaq, yulaf və mərci kimi qida dəyərini qoruyan və aşağı qlisemik indeksə malik dənli bitkiləri seçərək özünüz üçün balanslı və tam dəyərli qidalanma təmin edə bilərsiniz.