AzMİU-da WUF13 çərçivəsində tələbələr üçün beynəlxalq tematik təlim keçirilib
Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13) çərçivəsində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində “Le Corbi” şirkətinin, Memarlıq və Dizayn fakültələrinin birgə təşkilatçılığı ilə təlim təşkil olunub.
AAzMİU-dan "Tehsil365” ə bildirilib ki, təlimdə Memarlıq və Dizayn fakültələrinin memarlıq, dizayn, qrafik və media dizaynı ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələri iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində şəhər mühitinin formalaşdırılması, davamlı şəhər inkişafı, müasir urbanistika yanaşmaları və dizayn həlləri ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Tələbələr nəzəri biliklərini praktik yanaşmalarla birləşdirərək öz ideya və konseptlərini təqdim edib, beynəlxalq şəhərsalma gündəliyində yer alan aktual mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbir gənc memar və dizaynerlərin yaradıcı potensialının üzə çıxarılması, peşəkar düşüncə tərzinin formalaşdırılması, həmçinin tələbələrin beynəlxalq miqyaslı şəhərsalma proseslərinə inteqrasiyası baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyıb.
Qeyd edək ki, bu kimi təşəbbüslər AzMİU-da müasir memarlıq və dizayn təhsilinin beynəlxalq şəhərsalma gündəliyi ilə əlaqələndirilməsi, tələbələrin qlobal proseslərə fəal şəkildə cəlb olunması və WUF13 kimi nüfuzlu platformalara hazırlıq baxımından mühüm rol oynayır.