Son illərdə təhsil sistemində qiymətləndirmə mexanizmləri ilə bağlı müzakirələr daha da intensivləşib. Valideynlər və müəllimlər arasında tez-tez səslənən suallardan biri də budur: mövcud qiymətləndirmə sistemi şagirdlərin real bilik səviyyəsini obyektiv şəkildə ölçə bilirmi?
Mövzu ilə bağlı təhsil eksperti “Tehsil365” ə açıqlama verib.
Təhsil eksperti bildirib ki, “Hazırkı qiymətləndirmə sistemi müəyyən mənada şagirdin akademik biliklərini ölçə bilir, lakin onun real bacarıq və kompetensiyalarını tam əhatə etmir.”
Onun sözlərinə görə, “Qiymətləndirmə əsasən yazılı və test tapşırıqları üzərindən aparılır. Bu isə daha çox nəzəri bilikləri ön plana çıxarır. Halbuki müasir təhsil sistemi şagirdin analiz, tətbiq və problem həll etmə bacarıqlarını da ölçməlidir.”
Ekspert qeyd edib ki, “Bəzi hallarda şagird yüksək bal toplasa da, mövzunu dərindən mənimsəmir. Əksinə, praktik düşünmə qabiliyyəti güclü olan şagirdlər test formatında öz potensialını tam göstərə bilməyə bilər.”
Onun fikrincə, qiymətləndirmə sistemində alternativ üsulların – layihə işləri, təqdimatlar və praktiki tapşırıqların payının artırılması daha obyektiv nəticə verə bilər.
Sonda ekspert vurğulayıb ki, “Qiymətləndirmənin məqsədi sadəcə bal vermək deyil, şagirdin inkişaf istiqamətini müəyyən etmək olmalıdır.”
Beləliklə, mütəxəssislərin qənaətinə görə, mövcud sistem müəyyən göstəriciləri ölçsə də, şagirdin real bilik və bacarıqlarını tam şəkildə əks etdirmək üçün daha çevik və çoxşaxəli yanaşmaya ehtiyac var.