Portağal yedikdən sonra bunu etməyin - diş minasını 5 dəqiqəyə məhv edən səbəb
Bir çox insan günə təzə portağal yeməklə başlayır və ardınca dərhal dişlərini fırçalayır. Onlar bunun düzgün vərdiş olduğunu düşünür, lakin stomatoloqlar xəbərdarlıq edir ki, bu, diş minasına ən ciddi zərər verən vərdişlərdən biridir.
“Tehsil365“ Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, bu haqqda xarici mediaya istinadla xəbər verib. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, sitrus meyvələri ağız boşluğunda pH səviyyəsini kəskin şəkildə aşağı salır. Bu anlarda diş minası yumşalır və daha həssas, daha müdafiəsiz vəziyyətə düşür.
Ekspertlər vurğulayır ki, portağaldan dərhal sonra dişləri fırçalamaq sanki zımpara kimi təsir göstərir. Diş fırçası minanın üst qatını sözün əsl mənasında aşındırır.
Bəzi stomatoloqlar bildirir ki, turşu mineral maddələri yumşaldır və nəticədə dişlər hətta soyuq suya qarşı belə həssaslaşır.
Mütəxəssislərin fikrincə, minanın bərpası zaman tələb edir. Əgər insan turş meyvədən sonra dərhal dişlərini fırçalayırsa, yaranan mikro zədələr tədricən yığılıb daha böyük problemə çevrilir.
Ekspertlərin sözlərinə görə, portağal şirəsi də eyni təsiri göstərir. Hətta bir qurtum belə minanın yumşalması prosesini işə salır.
Stomatoloqlar ən azı 30 dəqiqə gözləməyi tövsiyə edirlər. Bu müddət ərzində tüpürcək turşunu neytrallaşdırır və minanın möhkəmlənməsinə kömək edir.
Mütəxəssislər bildirir ki, ağızı su ilə yaxalamaq bu prosesi sürətləndirə bilər. Bu, turşuluğu azaldır və zədələnmə riskini minimuma endirir.
Ekspertlər xüsusilə uşaqlar üçün bu qaydanın daha vacib olduğunu xatırladır. Çünki uşaqlarda diş minası daha nazik olur və daha tez aşınır.
Bəzi mütəxəssislər portağaldan sonra neytral qida qəbul etməyi məsləhət görür. Məsələn, kiçik bir pendir parçası pH səviyyəsinin bərpasına kömək edir.
Stomatoloqların fikrincə, diş həssaslığının artması çox vaxt məhz bu səhvlə bağlı olur. İnsanlar illərlə dişlərinin niyə soyuğa reaksiya verdiyini anlamır.
Ekspertlər vurğulayır ki, portağal faydalıdır, amma ehtiyatla qəbul edilməlidir. Çünki turşu diş minasının əsas düşmənidir.
Bəzi mütəxəssislər qeyd edir ki, yumşaq diş fırçası da problemi tam həll etmir. Məsələ fırçanın sərtliyində deyil, dişlərin fırçalandığı vaxtdadır.
Stomatoloqlar əmindir ki, tək bir vərdişi dəyişmək belə dişlərin daha sağlam və möhkəm qalmasına kömək edər. Mina incəlməz, dişlər uzun müddət qorunar.
Ekspertlər əlavə edirlər ki, düzgün ağız baxımı yalnız diş məcunu və fırça ilə bitmir. Əsas məsələ insanın yediyi qidaların dişlərə necə təsir etdiyini anlamasıdır.