Bakı – İslam mədəniyyətinin paytaxtı 2009 tədbirlərinin təntənəli açılışı keçirilib
Bakı — 2009-cu ildə paytaxt Bakı şəhərində “Bakı – İslam mədəniyyətinin paytaxtı 2009” adlı beynəlxalq mədəni layihənin təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
"Tehsil365" xəbər verir ki, Mərasimdə dövlət və hökumət nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri, eləcə də bir sıra müsəlman ölkələrindən gəlmiş qonaqlar iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində il ərzində keçiriləcək konfranslar, sərgilər, musiqi festivalları və digər mədəni proqramlar barədə məlumat verilib.
Layihə ISESCO (İslam Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı) tərəfindən həyata keçirilən təşəbbüs çərçivəsində reallaşdırılıb və Bakı şəhərinin zəngin tarixi-mədəni irsinin beynəlxalq aləmdə tanıdılmasına xidmət edib.
“Bakı – İslam mədəniyyətinin paytaxtı 2009” ili ərzində paytaxtda çoxsaylı mədəni tədbirlər təşkil olunub, İslam mədəniyyətinin müxtəlif sahələrini əhatə edən layihələr icra edilib. Bu təşəbbüs Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoq və tolerantlıq ənənələrinin təşviqinə mühüm töhfə kimi qiymətləndirilib.