Aİ-də yaşayan britaniyalı məzunlar tələbə kreditləri üzrə daha yüksək ödənişlərlə üzləşirlər
Avropa İttifaqı ölkələrində yaşayan Böyük Britaniya vətəndaşları tələbə kreditləri ilə bağlı yeni mübahisənin mərkəzinə düşüblər.
Tehsil365" xəbər verir ki,Almaniya və Belçikada, eləcə də ehtimal ki, digər Aİ ölkələrində yaşayan britaniyalı məzunlara ödənişlərin artırılması barədə bildirişlər göndərilib.
Məlumata görə, artımın əsas səbəbi gəlir həddinin aşağı salınmasıdır. Belə ki, xaricdə yaşayan məzunlar üçün tətbiq olunan maaş limiti dəyişdirilib və nəticədə daha çox şəxs kredit ödənişi etməli olacaq və ya əvvəlkindən daha yüksək məbləğ ödəyəcək. Bu qərar xüsusilə Aİ-də işləyən və gəliri yerli iqtisadi şərtlərə uyğun formalaşan britaniyalılara təsir edir.
Məzunlar bildirirlər ki, yeni qaydalar onların maliyyə planlamasına ciddi təsir göstərir. Bəzi hallarda artım yüzlərlə funt sterlinq əlavə illik ödəniş deməkdir. Onlar qərarın şəffaf əsaslandırılmadığını və ölkələr üzrə yaşayış xərclərinin nəzərə alınmadığını iddia edirlər.
Ekspertlər isə qeyd edirlər ki, xaricdə yaşayan borcalanlar üçün gəlir həddinin müəyyənləşdirilməsi uzun müddətdir mübahisə mövzusudur. Çünki müxtəlif ölkələrdə əmək haqqı səviyyəsi və vergi sistemi fərqlidir, bu da vahid yanaşmanı çətinləşdirir.
Rəsmi qurumlar məsələyə münasibət bildirərək qeyd ediblər ki, sistem mütəmadi olaraq yenilənir və məqsəd kreditlərin ədalətli və davamlı şəkildə geri qaytarılmasını təmin etməkdir. Bununla belə, Aİ-də yaşayan minlərlə britaniyalı məzun üçün yeni dəyişikliklər əlavə maliyyə yükü yaradıb və mövzunun yaxın vaxtlarda daha geniş müzakirə olunacağı gözlənilir.