Bristol məktəbi yeni milli musiqi kurikulumunu ölkədə ilk sınaqdan keçirən məktəblərdən oldu
Bristol-də yerləşən ibtidai məktəb, GCSE imtahanlarına qəbul sayının kəskin azalması və ixtisaslaşmış müəllim çatışmazlığı fonunda tətbiq edilən yeni milli musiqi kurikulumunu sınaqdan keçirən ilk məktəblərdən biri olub.
"Tehsil365" xəbər verir ki, Yeni tədris planı Bristol Beacon tərəfindən Amplify Education və Oak National Academy ilə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırlanıb. Kurikulum ölkə üzrə ibtidai məktəblər üçün pulsuz təqdim edilən 36 moduldan və Birinci və İkinci Əsas Mərhələlər üçün 216 dərsdən ibarətdir.
Hökumət rəqəmlərinə görə, son on ildə GCSE musiqisinə qəbul olan şagirdlərin sayı 42% azalıb, eyni zamanda ixtisaslaşmış musiqi müəllimlərinin sayı təxminən 1000 nəfər azalıb. Bu göstəricilər məktəblərdə musiqi təhsili sahəsində böhran yaratdığı üçün yeni kurikulumun tətbiqi əhəmiyyətli hesab olunur.
Ekspertlər bildirirlər ki, yeni proqram həm şagirdlərin musiqi biliklərini zənginləşdirəcək, həm də müəllimlərin tədris prosesini daha sistemli və effektiv aparmasına şərait yaradacaq. Bu sınaq layihəsi uğurlu olarsa, ölkə üzrə digər ibtidai məktəblərə də tətbiq olunması planlaşdırılır.