Alimlər ölüm riskini 23% azaltmağın yolunu tapdılar
Orhus Universitetinin alimləri yenilənmiş Skandinaviya pəhriz qaydalarına riayət etməyin ölüm riskini əhəmiyyətli dərəcədə azaltdığını aşkar ediblər. 76 000-dən çox insanın məlumatlarına əsaslanan nəticələr belə bir pəhrizin həm sağlamlıq, həm də iqlim üçün potensial faydalarını göstərir.
“Tehsil365" xəbər verir ki, bu barədə yazı "The Journal of Nutrition" (JN) jurnalında dərc olunub.
Yenilənmiş qaydalar 2023-cü ildə təqdim edilmiş və yalnız qida dəyəri deyil, həm də ətraf mühitin dayanıqlılığı nəzərə alınmaqla hazırlanmışdır. Onlar qırmızı ət və əlavə şəkər istehlakını azaltmağı, tam taxıl, paxlalı bitkilər, balıq və az yağlı süd məhsullarının nisbətini artırmağı tövsiyə edir.
Tədqiqata dosent Kristina Dam və doktorant Anne Bak Merch rəhbərlik edib. Dama görə, tövsiyələrə ən çox riayət edən ortayaşlı isveçli kişi və qadınların ümumi ölüm nisbəti daha az riayət edənlərlə müqayisədə 23% aşağı idi. Bu təsir təhsil, gəlir və fiziki fəaliyyət nəzərə alındıqdan sonra da davam edib. Bundan əlavə, pəhrizə riayət edənlərdə xərçəng və ürək-damar xəstəliklərindən ölüm nisbəti daha aşağı olub.