Azərbaycanın aqrar inkişafına dair yeni kollektiv monoqrafiya nəşr olunub
Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Aqrar sektorun iqtisadi problemləri şöbəsinin əməkdaşlarının “Azərbaycanda aqrar inkişafda aqroparklar, aqroemal və innovasiya” adlı kollektiv monoqrafiyası nəşr olunub.
İnstitutdan “Tehsil365"ə bildirilib ki, kitabın müəllifləri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famil Rüstəmov, iqtisad elmləri doktoru, dosent Yunus Sadıqov, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəmzi Abdullayev və böyük elmi işçi Leyla İsayevadır.
İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi şurasının qərarı əsasında çap edilən kitabın elmi redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Şahbaz Muradov, rəyçiləri professorlar Tərbiz Əliyev və İslam İbrahimovdur.
Monoqrafiya 2008-2014-cü illərdə İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru olmuş, uzun illər hazırkı Aqrar sektorun iqtisadi problemləri şöbəsinin müdiri kimi fəaliyyət göstərmiş professor İsa Alıyevin əziz xatirəsinə ithaf olunub.
Kitab Azərbaycanda kənd təsərrüfatının dayanıqlı və rəqabətli inkişafı mövzusuna həsr olunub. Əsasən aqroparkların və aqroemal müəssisələrinin rolunu, eləcə də innovativ texnologiyaların tətbiqinin əhəmiyyətini araşdırır. Nəşrdə aqrar sahədə məhsuldarlığın artırılması, istehsalın səmərəliliyi və rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsi yolları təhlil olunur. Həmçinin kənd təsərrüfatı strukturlarının modernləşdirilməsi və innovativ yanaşmaların tətbiqi praktiki nümunələrlə təqdim edilir.