Azərbaycan balet sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ xalq artisti Leyla Məhəd qızı Vəkilovanın xatirəsi ehtiramla yad edilir.
"Tehsil365" xəbər verir ki, 1927-ci il yanvarın 29-da Bakı şəhərində anadan olan sənətkar 1999-cu il fevralın 20-də elə bu şəhərdə vəfat edib.
Leyla Vəkilova milli balet məktəbinin formalaşması və inkişafında mühüm rol oynayıb. O, uzun illər səhnədə uğurlu çıxışları ilə tamaşaçıların rəğbətini qazanıb, Azərbaycan balet sənətini beynəlxalq arenada layiqincə təmsil edib.
Sənətkar 1967-ci ildə SSRİ xalq artisti fəxri adına layiq görülüb, həmçinin professor elmi adını alıb. O, 1976–1982-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının bədii rəhbəri vəzifəsində çalışaraq kollektivin repertuarının zənginləşməsinə və gənc ifaçıların yetişdirilməsinə böyük töhfə verib.
Leyla Vəkilova eyni zamanda Bakı Xoreoqrafiya Məktəbinin bədii rəhbəri kimi fəaliyyət göstərərək milli xoreoqrafiya sənətinin inkişafına xidmət edib, peşəkar balet kadrlarının hazırlanmasında mühüm rol oynayıb.
Onun zəngin yaradıcılığı və pedaqoji fəaliyyəti Azərbaycan mədəniyyət tarixində xüsusi yer tutur. Leyla Vəkilovanın sənət irsi bu gün də yaşayır və yeni nəsil rəqqaslar üçün örnək olaraq qalır.