Kimlər oruc tutmamalıdır?
9220.02.2026 - 08:52
Uzun müddətli oruc bəzi insanların bədənində müxtəlif fəsadlara səbəb ola bilər.
“Tehsil365" xəbər verir ki, oruc əsasən bədən üçün istirahət dövrü olsa da, xüsusilə xroniki xəstəlikləri olanlar üçün risk yarada bilər.
Lakin yüngül xroniki xəstəlikləri olanlar müəyyən vəziyyətlərə diqqət yetirmək şərti ilə oruc tuta bilərlər.
Bəs kimlər oruc tutmamalıdır?
Xroniki xəstəlikləri olanlar və 60 yaşdan yuxarı olanlar mütləq mütəxəssislərinə müraciət etməlidirlər.
Bu, ağır xroniki xəstəlikləri olan insanlar üçün təhlükəli ola bilər.
Uzunmüddətli oruc qan səviyyəsinə ən çox təsir edir. Qan hüceyrələrinin sayı az olan insanlar da mütəxəssislərinə müraciət etmədən bu riskdən çəkinməlidirlər.
Uzun və isti günlərlə üst-üstə düşən Ramazan ayında mədə problemi olanların diqqət yetirməli olduğu ən vacib məqam yemək vaxtı və tərzidir. Orucun ilk günlərində mədəni sakitləşdirmək üçün yüngül qidalar istehlak edilməlidir. Mədə xorası olanlar sahurda (imsak) duzlu qidalardan çəkinməlidirlər. Daim mədə turşusundan əziyyət çəkənlər oruc tutmazdan əvvəl həkimlərinə müraciət etməlidirlər.
Yüksək təzyiqli xəstələr qan təzyiqini tarazlayan qidalara üstünlük verməlidirlər. Həmçinin, dərman istifadəsi imsak və iftar vaxtlarına uyğun olaraq tənzimlənməlidir. Dərmanın hansı saatda qəbul edilməsi bütün xroniki xəstələr üçün vacib bir məsələdir.
Diabet xəstələri uzun müddətli orucdan qan şəkərinin aşağı olması və dərman qəbulunun pozulmasından qan şəkərinin yüksək olması kimi risklər səbəbindən Ramazan ayında həkimlərinə müraciət etməlidirlər. Mütəxəssislər huşunu itirmə riski səbəbindən insulin dərmanı istifadə edən xəstələrə oruc tutmamağı məsləhət görürlər.
Mütəxəssislər həmçinin böyrək xəstələrinə uzun müddətli susuzlaşma səbəbindən oruc tutmamağı tövsiyə edirlər. Lakin risk faktorları olmayan böyrək xəstələri iftar və sahurda bol su içməlidirlər. Maye tərkibli qidalar qəbul etmək də faydalıdır.
Bəzi ürək xəstələri güclü dərmanlar qəbul etdikləri üçün mütəxəssislər oruc tutmamağı məsləhət görürlər. Lakin həkimlər bildirirlər ki, ürək ritm pozğunluqları və panik atakları kimi çox da ciddi olmayan ürək xəstəlikləri olanlar dərman vaxtlarını imsak və iftar vaxtına uyğunlaşdırmaq və yemək və içmə vərdişlərinə diqqət yetirmək şərti ilə risksiz oruc tuta bilərlər.