Yeni süni intellekt dil modeli: Gündəlik 60 milyondan çox sorğuya cavab verə biləcək
Süni intellekt texnologiyaları sahəsində yeni bir rekord qırılır. Hazırlanan yeni dil modeli, misilsiz hesablama gücü sayəsində hər gün 60 milyondan çox istifadəçi sorğusunu emal etmək qabiliyyətinə malik olacaq.
“Tehsil365" xəbər verir ki, bu yeni model, mövcud sistemlərlə müqayisədə çox daha yüksək sürət və eyni anda milyonlarla insana xidmət göstərmə imkanı vəd edir.
60 milyonluq bu göstəriciyə çatmaq üçün xüsusi olaraq optimallaşdırılmış server parkları və yeni nəsil prosessorlardan (GPU) istifadə olunur.
Bu cür yüksək məhsuldarlıqlı modellər müştəri xidmətləri, proqramlaşdırma, təhsil və məlumat analizi sahələrində süni intellektin tətbiqini daha da sürətləndirəcək.
Tədqiqatçılar bu qədər böyük həcmdə sorğunu emal edərkən enerji sərfiyyatını minimuma endirmək üçün xüsusi alqoritmlər üzərində işləyiblər.