Naxçıvanda fəxri ada layiq görülən müəllimlərin SAYI Müəllimlər və elm adamları
Naxçıvanda fəxri ada layiq görülən müəllimlərin SAYI  Müəllimlər və elm adamları
Naxçıvan Muxtar Respublikasında təhsil sahəsinin inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Müəllim əməyinə verilən yüksək qiymət, onların peşə fəaliyyətinin dövlət səviyyəsində tanınması və mükafatlandırılması bu siyasətin mühüm tərkib hissəsidir.
Təhsil keyfiyyətinin yüksəldilməsi, gənc nəslin milli-mənəvi dəyərlər ruhunda formalaşdırılması və müasir biliklərlə silahlandırılması istiqamətində çalışan pedaqoqların zəhməti müxtəlif fəxri ad və mükafatlarla qiymətləndirilir.
Maraqlıdır, Naxçıvan Muxtar Respublikasının təhsil müəssisələrində çalışan müəllimlərdən neçəsi “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi”, neçə nəfəri “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar müəllimi” fəxri adlarına layiq görülüb? Həmçinin neçə müəllim “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub?
“Tehsil365” AzEdu.az- a istinadən xəbər verir ki, Nazirlikdən sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının təhsil müəssisələrində çalışan müəllimlərdən 32 nəfər “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi” fəxri adına layiq görülüb. Bu ada layiq görülmək uzunmüddətli səmərəli pedaqoji fəaliyyətin, yüksək peşəkarlığın və təhsil sisteminin inkişafına verilən mühüm töhfənin göstəricisidir.
Bununla yanaşı, 66 müəllim “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar müəllimi” fəxri adına layiq görülüb. Bu ad Naxçıvan Muxtar Respublikası səviyyəsində müəllim əməyinə verilən yüksək qiyməti əks etdirir və bölgədə təhsilin inkişafında xüsusi xidmətləri olan pedaqoqlara təqdim olunur. Hər iki göstərici onu göstərir ki, muxtar respublikada müəllim korpusunun peşəkarlıq səviyyəsi yüksəkdir və onların fəaliyyəti həm yerli, həm də respublika səviyyəsində dəyərləndirilir.
Eyni zamanda 30 müəllim “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib. “Tərəqqi” medalı da Azərbaycan Respublikası tərəfindən təsis olunmuş dövlət mükafatıdır və cəmiyyətin müxtəlif sahələrində, o cümlədən təhsildə səmərəli fəaliyyətə görə verilir. Bu medal müəllimlərin yalnız pedaqoji deyil, həm də ictimai həyatdakı fəallığını və yenilikçi təşəbbüslərini qiymətləndirən mühüm mükafatlardandır.
Ümumilikdə qeyd olunan rəqəmlər Naxçıvan Muxtar Respublikasında müəllim əməyinə göstərilən diqqət və qayğının nümunəsidir. Onlarla pedaqoqun ali fəxri ad və dövlət mükafatlarına layiq görülməsi bölgədə təhsil sahəsinin sistemli şəkildə inkişaf etdiyini göstərir. Bu cür təltiflər bir tərəfdən müəllimlərin sosial nüfuzunu artırır, digər tərəfdən isə gənc pedaqoqlar üçün stimul rolunu oynayaraq təhsilin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsinə xidmət edir.