ABŞ-ın qurucu idealları yenidən müzakirə mövzusudur
Amerika Birləşmiş Ştatlarının hansı əsas ideallar üzərində qurulduğu və bu dəyərlərin bu gün necə şərh edilməli olduğu ölkədə davam edən ictimai-siyasi debatların mərkəzində dayanır.
"Tehsil365" xəbər verir ki, Ekspertlər bildirirlər ki, bu suallar ABŞ tarixində daim yenidən nəzərdən keçirilib və hər dövrdə fərqli şəkildə izah olunub.
Tarixçilərin fikrincə, ABŞ-ın formalaşmasına təsir edən başlıca ideallar sırasında fərdi azadlıqlar, hüququn aliliyi, xalq hakimiyyəti və bərabərlik prinsipi dayanır. Bu yanaşma xüsusilə United States Declaration of Independence və United States Constitution kimi sənədlərdə öz əksini tapıb. Maarifçilik dövrünün ideyaları və hakimiyyət bölgüsü prinsipi isə dövlət idarəçiliyinin əsas sütunlarından biri hesab olunur.
Lakin bu dəyərlərin interpretasiyası müasir ABŞ-da birmənalı deyil. Son aylarda Texas və Oklahoma ştatlarında siyasi liderlər arasında xristianlığın ölkənin idarəetmə sisteminin əsasını nə dərəcədə təşkil etdiyi barədə mübahisələr gündəmə gəlib. Bəzi siyasətçilər ABŞ-ın xristian ənənələri üzərində qurulduğunu vurğulasa da, digər tərəf dövlət və dinin ayrılığı prinsipinin konstitusion əsas olduğunu bildirir.
Eyni zamanda, ən azı 20 ştatda “bölücü anlayışlar” kimi xarakterizə edilən mövzuların məktəblərdə tədrisinə məhdudiyyətlər qoyan qanunlar qüvvədədir. Təhsil ekspertləri hesab edirlər ki, bu cür məhdudiyyətlər irqi bərabərsizlik, köləlik və digər tarixi ədalətsizliklər barədə açıq müzakirələrə mane ola bilər.
Analitiklərin qənaətinə görə, ABŞ-ın qurucu ideallarının bu gün tətbiqi onların tarixi kontekstinin düzgün anlaşılmasını və müasir cəmiyyətin müxtəlifliyini nəzərə alan inklüziv yanaşmanı tələb edir. Müzakirələr isə göstərir ki, ölkədə milli kimlik və dəyərlər barədə debatlar hələ uzun müddət gündəmdə qalacaq.