Çingiz Mehdiyevin sənət yolu yad edilir
Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin tanınmış nümayəndəsi, nağara ustası Çingiz Mehdiyev milli ifaçılıq sənətində özünəməxsus dəsti-xətti ilə seçilib.
Tehsil365” xəbər verir ki, 1932-ci ildə anadan olan sənətkar uzun illər Azərbaycan musiqisinin inkişafına töhfələr verib.
Çingiz Mehdiyev xüsusilə nağara ifaçılığı sahəsində yüksək peşəkarlığı ilə tanınıb. Onun ifası milli musiqi ənənələrinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə ötürülməsində mühüm rol oynayıb. Müxtəlif konsert proqramlarında və musiqi kollektivlərində çıxış edən sənətkar tamaşaçıların rəğbətini qazanıb.
Sənət sahəsindəki xidmətlərinə görə ona “Azərbaycanın əməkdar artisti” fəxri adı verilib. Çingiz Mehdiyev 1992-ci ildə vəfat etsə də, onun sənət irsi və ifaçılıq məktəbi bu gün də musiqi ictimaiyyəti tərəfindən ehtiramla yad olunur.