1968-ci ildə paytaxtın nəqliyyat infrastrukturunda mühüm hadisə baş verib — Bakı şəhərində Şah İsmayıl Xətai metrostansiyasının açılışı olub.
“Tehsil365” xəbər verir ki, Yeni stansiyanın istifadəyə verilməsi Bakı metrosunun inkişafında növbəti mərhələ kimi qiymətləndirilib.
Stansiya öz adını Azərbaycan tarixinin görkəmli dövlət xadimi və şairi Şah İsmayıl Xətaidən alıb. Memarlıq tərtibatı və funksional imkanları ilə seçilən stansiya paytaxt sakinlərinin gündəlik nəqliyyat ehtiyaclarının ödənilməsində mühüm rol oynamağa başlayıb.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, yeni metrostansiyanın açılması şəhərin müxtəlif istiqamətlərində sərnişin axınının tənzimlənməsinə, həmçinin Bakı metrosunun şəbəkəsinin genişlənməsinə təkan verib. Bu hadisə paytaxtın urbanistik inkişaf tarixində əlamətdar mərhələlərdən biri kimi yadda qalıb.