Özəl və dövlət bağçaları arasında keyfiyyət fərqi böyükdürmü? – Ekspert açıqladı
Son illərdə valideynlərin məktəbəqədər təhsil müəssisəsi seçimi ilə bağlı sualları artıb. Xüsusilə özəl və dövlət bağçaları arasında keyfiyyət fərqinin olub-olmaması geniş müzakirə olunur. Bəs həqiqətən də bu iki model arasında ciddi fərq varmı?
Mövzu ilə bağlı təhsil eksperti “Tehsil365"ə açıqlama verib.
Ekspert bildirib ki, “Özəl və dövlət bağçaları arasında müəyyən fərqlər mövcuddur, lakin bu fərq hər zaman təhsilin məzmunu ilə bağlı olmur. Daha çox maddi-texniki baza və əlavə xidmətlər baxımından fərqlər müşahidə edilir.”
Onun sözlərinə görə, özəl bağçalarda qrup sayının az olması və fərdi yanaşma imkanlarının genişliyi üstünlük hesab edilə bilər: “Valideynlər daha kiçik qruplarda uşağa diqqətin daha çox ayrıldığını düşünürlər. Bundan əlavə, bəzi özəl müəssisələr əlavə dil və inkişaf proqramları təklif edir.”
Ekspert qeyd edib ki, dövlət bağçalarında isə standartlaşdırılmış proqram tətbiq olunur və nəzarət mexanizmləri daha sistemlidir: “Dövlət bağçalarında kurikulum vahid qaydada həyata keçirilir. Son illərdə maddi-texniki bazanın yenilənməsi istiqamətində də mühüm addımlar atılıb.”
Mütəxəssis vurğulayıb ki, keyfiyyət yalnız müəssisənin statusu ilə müəyyən olunmur: “Əsas amil pedaqoji heyətin peşəkarlığı, uşağa yanaşma və valideynlə əməkdaşlıqdır. Həm özəl, həm də dövlət bağçalarında güclü və zəif nümunələrə rast gəlmək mümkündür.”
Sonda ekspert əlavə edib ki, valideynlər seçim edərkən müəssisənin şəraiti, müəllim heyəti və tədris yanaşması ilə yaxından tanış olmalı, qərarı yalnız qiymət meyarına əsaslanaraq verməməlidirlər.