Məktəbəqədər təhsil uşağın gələcək akademik və sosial inkişafına nə qədər təsir göstərir? – Ekspert açıqladı
Məktəbəqədər dövr uşağın inkişafında ən həssas və formalaşdırıcı mərhələlərdən biri hesab olunur. Bu yaş mərhələsində qazanılan bilik və bacarıqların gələcək təhsil həyatına təsiri tez-tez müzakirə olunur. Bəs erkən təhsil həqiqətən uşağın akademik və sosial inkişafında həlledici rol oynayırmı?
Mövzu ilə bağlı təhsil eksperti “Tehsil365”ə açıqlama verib.
Ekspert bildirib ki, “Məktəbəqədər təhsil uşağın yalnız ilkin savad bacarıqlarını deyil, eyni zamanda düşünmə, ünsiyyət və sosial adaptasiya qabiliyyətlərini formalaşdırır. Bu mərhələdə əldə olunan təcrübə gələcək məktəb uğurunun əsasını qoyur.”
Onun sözlərinə görə, erkən yaşlarda uşağın oyun vasitəsilə öyrənməsi xüsusilə önəmlidir: “Oyun əsaslı öyrənmə uşağın yaradıcılığını, problem həll etmə bacarığını və emosional intellektini inkişaf etdirir. Bu bacarıqlar isə sonrakı akademik mərhələlərdə daha sürətli uyğunlaşmanı təmin edir.”
Ekspert qeyd edib ki, məktəbəqədər təhsil alan uşaqlar məktəb mühitinə daha rahat adaptasiya olur: “Onlar kollektivdə davranış qaydalarını, ünsiyyət mədəniyyətini və müəllimlə münasibət qurma bacarığını daha tez mənimsəyirlər.”
Mütəxəssis vurğulayıb ki, valideynlərin dəstəyi ilə birlikdə təşkil olunan keyfiyyətli məktəbəqədər təhsil uşağın həm akademik nailiyyətlərinə, həm də sosial bacarıqlarına uzunmüddətli müsbət təsir göstərir.
Sonda ekspert əlavə edib ki, “Erkən yaş dövrünə qoyulan investisiya gələcəkdə daha güclü və özünəinamlı fərdlərin formalaşmasına xidmət edir.”